اخبار مترو،اتوبوس،منوريل،حمل ونقل،ترافيك

اخبار جامع و موثق و جديد مترو،اتوبوس،حمل و نقل،منوريل،ترافيك ايران و جهان-وبلاگ شخصی سيدمجيدحسيني

در نشست خبری عنوان شد:

تشکیل باشگاه فرهنگی مسافران مترو / اجرای تئاتر‌ دفاع مقدس در مترو

دبیر شورای فرهنگی شرکت بهره برداری مترو تهران از تشکیل باشگاه فرهنگی مسافران مترو خبر داد و گفت: برای نخستین بار اجرای تئاتر‌ با موضوع دفاع مقدس و نمایشگاه عکس تهران در جنگ در ایستگاههای مترو برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، هادی زند روز سه شنبه در نشست خبری که به مناسبت تشریح فعالیتهای مترو در هفته دفاع مقدس برگزارشد با اشاره به اینکه مترو علاوه بر وظایف خدماتی توانایی فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی را دارد، افزود: ما می توانیم با برنامه ریزی مناسب از ظرفیت موجود برای فرهنگ سازی از این تکنولوژی روز استفاده کنیم .

وی با شاره به اینکه روزانه دو میلیون مسافر از مترو استفاده می کنند، ادامه داد: می توان از ظرفیت مترو برای رسیدن به دستاوردهای فرهنگی استفاده کرد.

تشکیل شورای فرهنگی مترو

زند از تشکیل شورای فرهنگی مترو خبر داد و گفت: در گذشته فعالیتهای فرهنگی مترو بدون مطالعه صورت می گرفت اما هم اکنون تمامی فعالیتهای مترو در این شورا بررسی و پس از کارشناسی دقیق عملیاتی می شود.

دبیر شورای فرهنگی شرکت بهره برداری مترو تهران در خصوص اقدامات مترو به مناسبت هفته دفاع مقدس افزود: فعالیتهای فرهنگی ما در چند ایستگاه برگزار خواهد شد اما تا پایان سال ادامه خواهد داشت و قرار است با توافق صورت گرفته در بخش عمرانی مترو در هنگام ساخت هر ایستگاهی پلان فرهنگی آن ایستگاه نیز در نظر گرفته شود .

وی با بیان اینکه برنامه‌هایی به مناسبت هفته دفاع مقدس در مترو برگزار می‌شود، گفت: برای نخستین بار اجرای تئاتر‌ با موضوع دفاع مقدس و نمایشگاه عکس تهران در جنگ در ایستگاههای مترو برگزار می‌شود.

تشکیل باشگاه فرهنگی مسافران مترو

زند با اشاره به اینکه باشگاه فرهنگی مسافران مترو در هفته دفاع مقدس تشکیل خواهد شد، افزود: بسته‌های فرهنگی در این هفته در ایستگاههای مترو توزیع می‌شود.

وی ادامه داد: در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی نمایشگاههای کتاب دفاع مقدس به عنوان باغ کتاب در ایستگاههای مترو برگزار می‌شود و کتاب‌ با 50 درصد تخفیف عرضه خواهد شد.

ایستگاه چهار راه ولی عصر محل دائمی نمایشگاه فرهنگی مترو می شود

زند گفت: با توجه به ظرفیت ایستگاه چهارراه ولی عصر(عج) این ایستگاه محل دائمی نمایشگاه فرهنگی هنری مترو خواهد شد.

دبیر شورای فرهنگی شرکت بهره برداری مترو تهران از برپایی نمایشگاه چهل چراغ شهدا با مشارکت فرهنگسرای رضوان در قبور شهدای گمنام خبر داد و افزود: در 72 ایستگاه مترو نمایشگاه عکس دفاع مقدس برگزار خواهد شد.

وی در پایان گفت: 150میلیون تومان برای فعالیتهای فرهنگی در هفته دفاع مقدس در مترو هزینه شده است

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

تشكري هاشمي خبرداد:

 اختصاص يك واگن ديگر به بانوان در متروي تهران
افزايش20 درصدي ظرفيت ناوگان خط 5 مترو
عمر سرويس مدارس نبايد بيشتر از 5 سال باشد

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: اجتماعي - شهري

معاون حمل و نقل ترافيك شهردار تهران با اعلام اينكه سهم بانوان در استفاده از متروي تهران افزايش مي‌يابد، گفت: از اين پس در هر قطار، يك واگن به واگن‌هاي ويژه بانوان اضافه مي‌شود.

به گزارش خبرنگار«شهري» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سيد جعفر تشكري هاشمي امروز در جريان چهارصد و پنجمين جلسه علني شوراي شهر تهران ضمن ارائه گزارش طرح استقبال از مهر به مناسبت بازگشايي مدارس با اشاره به تشكيل ستاد مركزي بازگشايي مدارس در معاونت حمل و نقل وترافيك گفت: معاونت فني و عمران، خدمات شهري، فرهنگي اجتماعي و ديگر واحدهاي تابعه شهرداري كه در اين امر دخيل هستند در كنار دستگاه‌هايي نظير نيروي انتظامي و پليس راهنمايي و رانندگي عضو اين ستاد هستند.

وي با بيان اينكه اخيرا وزارت علوم نيز به عضويت ستاد ياد شده درآمده است، افزود: به منظور ايجاد هماهنگي بيشتر اين ستاد در مناطق 22گانه شهرداري تشكيل شده است.

تشكري هاشمي در ادامه گفت: برنامه پيش‌بيني شده براي شركت بهره‌برداري مترو نيز منطبق با برنامه مصوب پنج‌ساله مترو پيش‌بيني شده و تلاش مي‌كنيم ظرفيت مترو را به نقطه مطلوب برسانيم.

وي با بيان اينكه تا پايان امسال دست كم 15 كيلومتر به خطوط بهره‌برداري مترو اضافه خواهد شد، افزود: امسال هر دو ماه يكبار محموله‌هاي ساخت واگن ترخيص و به شركت واگن‌سازي تهران واگذار شد.

به گفته وي با افزايش ناوگان مترو به مناسبت ورود به مهرماه ظرفيت ناوگان مترو تهران8.8 درصد افزايش يافت.

معاون حمل و نقل و ترافيك شهردار تهران همچنين از كاهش نيم دقيقه‌اي سرفاصله‌ قطارهاي مترو در خطوط يك و دو خبر داد و گفت: در خط چهار مترو نيز كه يكي از خطوط تازه‌تاسيس است و ناوگان آن بايد تكميل شود هم‌اكنون سرفاصله قطارها از ده دقيقه به هفت دقيقه كاهش يافته است.

تشكري هاشمي يادآور شد: با توجه به افزايش اعزام قطارهاي تندرو در خط پنج مترو از 22 اعزام به 50 اعزام، ظرفيت ناوگان خط پنج نيز 20 درصد افزايش يافته است.

وي تاكيد كرد: بازسازي و تعمير كليه قطارهاي مترو كه نياز به تعمير داشتند نيز در طول ايام تابستان به انجام رسيد و مترو تهران با تمام ظرفيت از ابتداي سال تحصيلي جديد در اختيار شهروندان خواهد بود.

تشكري هاشمي در تشريح گزارش عملكرد شركت واحد اتوبوسراني تهران نيز از تعمير يك هزار دستگاه اتوبوس در طول ايام تابستان خبر داد و با بيان اينكه از روز گذشته 200 دستگاه اتوبوس دوكابين و 88 دستگاه اتوبوس تك كابين به ناوگان شهر تهران اضافه شده است، خاطرنشان كرد: اين موضوع موجب افزايش 9.5 درصدي ظرفيت ناوگان اتوبوسراني تهران شد.

وي يادآور شد: اتوبوس‌هاي تك‌كابين با تعامل وزارت كشور و استفاده از منابع دولتي خريداري شد و اتوبوس‌هاي دوكابين نيز با تامين منابع از سوي شهرداري تهران در اختيار شهروندان قرار گرفت.

وي در تشريح گزارش عملكرد سازمان تاكسيراني شهر تهران براي استقبال از سال تحصيلي جديد گفت: 14هزار و 800 دستگاه وسيله نقليه تاكسي براي سرويس مدارس ساماندهي شدند و نرخ آنها نيز بر اساس مصوبه شوراي شهر تهران تعيين شد.

به گفته تشكري هاشمي سرويس‌هاي مدارس نبايد عمري بيش از پنج‌سال داشته باشند چراكه در اين صورت از نظر شهرداري تهران اين خودروها براي تاكسيراني فرسوده محسوب مي‌شود.

وي به اجباري بودن بيمه كليه سرنشينان خودرو، گذراندن دوره‌هاي آموزشي و اخذ برگه معاينه فني اشاره كرد و افزود: رانندگان علاوه بر آموزش رانندگي حرفه‌اي و ايمن، در حوزه علوم رفتاري و اخلاق شهروندي نيز آموزشهايي دريافت مي‌كنند.

معاون حمل و نقل و ترافيك شهردار تهران همچنين از شناسايي نقاطي كه خرابي خودرو اغلب در آن نقاط اتفاق مي‌افتد، خبر داد و گفت: با توجه به افزايش 25 تا 30 درصدي حجم ترافيك در مهرماه، علاوه بر استقرار خودروهاي امدادي متعلق به خودروسازان نسبت به انتقال 25 دستگاه در نقاط مختلف شهر نيز اقدام كرديم.

تشكري هاشمي از توزيع 150 هزار جلد كتاب آموزشي و يكصدهزار نسخه لوح فشرده در ميان دانش‌آموزان و مدارس به منظور آگاه‌سازي و اطلاع‌رساني در خصوص موضوعات ترافيكي خبرداد و گفت: دوهزار مدرسه ابتدايي شهر تهران به كتاب آموزشي ويژه دانش‌آموزان مجهز شده‌اند.

وي با بيان اينكه در حال حاضر 639 دوربين نظارت تصويري در سطح تهران فعال است افزود: 77 دوربين ثبت تخلف نيز در سطح شهر فعال است كه به زودي شمار اين دوربين‌ها به 90 دستگاه مي‌رسد.

به گفته تشكري هاشمي كليه مدارسي كه در نقاط ويژه ترافيكي نظير حاشيه بزرگراه‌ها، خيابان‌هاي اصلي و يا در نزديكي نقاط آب‌گرفتگي قرار دارند شناسايي شدند تا در صورت لزوم بتوان تمهيدات ويژه‌تري براي كنترل ترافيك اين مناطق در نظر گرفت.

آبگرفتگي در 70 نقطه شهر ناشي از انباشت زباله در كانال‌هاست

وي با بيان اينكه سال گذشته 77 نقطه آب‌گرفتگي در سطح شهر شناسايي شد، تصريح كرد: از اين ميان تنها هفت نقطه نياز به اصلاح معبر و يا شبكه جمع‌آوري آبهاي سطحي داشته است و در 70 نقطه ديگر انباشت زباله در كانال‌ها موجب آب‌گرفتگي شده است.

معاون حمل و نقل و ترافيك شهردار تهران در ادامه به انتخاب بخشي از شهر به عنوان محدوده نمونه ترافيكي اشاره كرد و افزود: در اين محدوده كليه زيرساخت‌هاي فني ترافيك تدارك ديده شده و قوانين و مقررات به صورت كامل و دقيق اعمال مي‌شود.

وي ابراز اميدواري كرد كه در صورت موفقيت اين طرح، در آينده مناطق بيشتري از تهران به عنوان منطقه استاندارد و نمونه ترافيكي درنظرگرفته شوند.

به گزارش ايسنا، تشكري هاشمي همچنين در جمع خبرنگاران در حاشيه جلسه امروز شوراي شهر تهران درباره مشكلاتي كه اخيرا در تردد قطارهاي مترو پيش آمده است، گفت: به كار گيري هرگونه تكنولوژي مي‌تواند مشكلاتي را به همراه داشته باشد، اما در عين حال تيم‌هاي تعمير و نگهداري با آمادگي كامل در صورت مشاهده هر مشكلي به موقع وارد عمل خواهند شد.

وي درعين حال، برخي موارد اختلال در تردد قطارها را ناشي از استفاده مسافران از ترمز اضطراري و يا تكيه مسافران به در و در نتيجه خروج درهاي قطار از ريل دانست و يادآور شد: در چنين شرايطي كل زنجيره قطارهاي مترو با مشكل تردد مواجه مي‌شوند.

تشكري هاشمي افزود: بنابراين حل بخشي از مشكلات پيش آمده در مترو به مشاركت شهروندان بستگي دارد

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

افتتاح و تحویل واگن های جدید مترو و حمل و نقل عمومی صبح امروز دوشنبه با حضور محمدباقر قالیباف شهردار تهران برگزار شد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

شهردار تهران در جمع خبرنگاران اعلام کرد :

تکمیل خط 4 مترو از منتهی الیه غرب تا شرق تهران / توسعه خطوط BRT تا 10 خط / افتتاح ایستگاه تجریش به زودی

شهردار تهران گفت : توسعه خطوط اتوبوس های تندرو تا 10 خط و بهره برداری سالانه 15 کیلومتر خط مترو در دستور کارمان قرار دارد که در این راستا تکمیل خط 4 مترو از منتهی الیه غرب تا شرق تهران و بهره برداری از شمالی ترین ایستگاه خط 1 به زودی محقق می شود .

به گزارش خبرنگار "تهران سما" شهردار تهران امروز در جمع خبرنگاران با بیان این که هر ساله در آستانه مهر ماه حدود 20 درصد به حجم سفرها افزوده می شود ، گفت : در راستای خدمات رسانی بهتر به شهروندان و ارتقا ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی 49 واگن مترو ، 200 اتوبوس دو کابینه جدید و بیش از هزار دستگاه تاکسی به ناوگان افزوده شده که امیدواریم به این وسیله بتوانیم پاسخگوی افزایش سفر با حمل و نقل عمومی در آستانه بازگشایی مدارس باشیم .

وی ادامه داد : توسعه خطوط اتوبوس های تندرو تا 10 خط و بهره برداری سالانه 15 کیلومتر خط مترو در دستور کارمان قرار دارد که در این راستا تکمیل خط 4 مترو از منتهی الیه غرب تا شرق تهران و بهره برداری از شمالی ترین ایستگاه خط 1 به زودی محقق می شود .

قالیباف در ادامه در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه اظهار نظرهای متفاوتی در مورد پرداخت و عدم پرداخت یارانه های بلیط مترو و اتوبوسرانی صورت گرفته ، نظر شما در این مورد چیست و آیا به شما یارانه ای پرداخت کرده اند یا خیر، گفت: تا این لحظه که 6 ماه از سال می گذرد ما هیچ پولی را بابت یارانه بلیط دریافت نکردیم اما دست اندرکاران در تلاشند تا این اعتبارات اختصاص یابد. به هر حال این مشکلات هست و بهتر است اجازه دهید بین ما و مسئولان در جلسات رفع شود.

وی در پاسخ به این سئوال که برای روان سازی ترافیک طی ماه های آتی چه برنامه ریزی هایی صورت گرفته است گفت: تلاش ما این است که در زمان های پیک ترافیک وافزایش سفرها بتوانیم پاسخگوی نیاز شهروندان باشیم بر این اساس با توجه به اینکه در اسفند ماه و ماه های پایانی سال میزان سفرها افزایش می یابد از هم اکنون در تلاشیم تا با افزایش تعداد اتوبوس ها و واگن های مترو تا پایان سال ظرفیت حمل و نقل عمومی را افزایش دهیم و مردم دچار مشکل و سختی برای استفاده از حمل و نقل عمومی نشوند.

وی ادامه داد: زمانی که ما ساخت خطوط بی آر تی را شروع کردیم حتی برای اختصاص یک لاین به اتوبوس ها مردم معترض بودند اما امروز نه تنها اعتراضی وجود ندارد بلکه توسعه خطوط اتوبوس های تند رو یکی از مطالبات مردم محسوب می شود.

وی افزود: در بخش مترو نیز ما به جایی رسیده ایم که قادریم سالانه 50 کیلومتر تونل بسازیم که این یک اتفاق مهم است و اگر اعتبارات لازم تامین شود قادر خواهیم بود طی دو سال شبکه خطوط مترو را به 218 کیلومتر برسانیم.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

برخورد با قطار باز هم در قزوین حادثه آفرید

قزوین - خبرگزاری مهر: برخورد قطار در مسیر قزوین به تهران با عابر در حوالی قزوین حادثه آفرید.
به گزارش خبرگزاری مهر محمد رضا قربانی معاون فنی سیر حرکت و ناوگان اداره کل راه آهن شمال غرب در این باره گفت: ساعت 11 و 40 دقیقه امروز شنبه یک دستگاه لوکوموتیو قطار در مسیر قزوین تهران حوالی شهر شریفه با یک مرد میانسال برخورد کرد و موجب کشته شدن عابر شد.
 
قربانی افزود: علت حادثه در دست بررسی است.
 
از دوهفته قبل تاکنون این سومین حادثه تصادف انسان با قطار است که در این منطقه روی می دهد.
 
دو هفته قبل هم یک مادر و کودک در شریفیه و در همین منطقه هنگام تردد از روی ریل راه آهن با قطار تصادف کردند و در دم جان باختند
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

مديرعامل شرکت بهره‌برداري مترو خبر داد:
ورود 7 قطار جديد به خطوط مترو تهران
ريالي از يارانه بليت مترو پرداخت نشده است

مديرعامل شرکت بهره‌برداري مترو تهران و حومه از ورود 7 قطار جديد به خطوط داخلي مترو طي هفته جاري خبر داد و گفت: در مهرماه حداقل با 20 درصد افزايش مسافر در مترو مواجه خواهيم بود که تلاش مي‌کنيم با تمام ظرفيت و ناوگان به شهروندان خدمات رساني کنيم.

به گزارش سرويس«شهري»ايسنا، علي محمد قلي‌ها با بيان اين مطلب اظهارکرد: متاسفانه از ابتداي سال تاکنون حتي يک ريال يارانه بليت به مترو از سوي دولت پرداخت نشده که اين موضوع مشکلات زيادي را براي مترو ايجاد کرده به گونه‌اي که حتي براي تهيه قطعات با مشکل مواجهيم.

وي در پاسخ به اين سوال که روز گذشته دبير شوراي عالي ترافيک اعلام کرده بود که امسال 30 ميليارد تومان از سوي دولت بابت يارانه بليت مترو و اتوبوس پرداخت شده است، گفت : سوال ما اين است که اين 30 ميليارد تومان کجاست و اگر چنين اعتباري پرداخت شده چرا ريالي از آن را نديده‌ايم.

قلي‌ها تصريح کرد: دولت در6 ماهه نخست سال بايد 42 ميليارد تومان بابت يارانه بليت مترو به مترو پرداخت مي‌کرد اما متاسفانه تاکنون از سوي دولت چيزي دريافت نکرده‌ايم و با اعتباراتي که شهرداري پرداخت کرده، مترو را به سختي سرپا نگاه داشته‌ايم.

وي در ادامه در مورد خبري مبني بر بروز مشکل در خط 4 مترو، گفت: به دليل ازدحام جمعيت درب يکي از قطارها بسته نمي‌شده که اين مشکل سريعا رفع و مشکل خاصي جز كمي تاخير در اعزام قطارها وجود نداشته است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

با حمايت راه آهن جمهوري اسلامي ايران؛

دانش فني سيستم کنترل خودکار قطار بومي شد

خبرگزاري آريا- مديرکل ارتباطات و علائم الکتريکي راه آهن گفت: دانش فني طراحي و اجراي سيستم کنترل خودکار قطار (ATC) با سرمايه گذاري راه آهن جمهوري اسلامي ايران و مشارکت بخش خصوصي بومي شد.
به گزارش سرويس اقتصادي آريا،  نوذر ابراهيمي لامع در حاشيه همايش آشنايي مديران نواحي راه آهن با سيستم ATC با اعلام اين خبر افزود: افزايش ايمني و سرعت قطارها، افزايش نظارت و کنترل سير و حرکت وسايل نقليه، کاهش خطاي نيروي انساني و امکان افزايش ظرفيت ريلي تا 4 برابر با استفاده از شبکه موجود، از مزاياي به کارگيري سيستم کنترل خودکار قطارهاست.
وي با بيان اينکه براي بومي سازي و اجراي پروژه سيستم ATC راه آهن ايران قراردادي به ارزش بيش از 31 ميليون يورو با بخش خصوصي امضا کرده است اظهار کرد: اين پروژه داراي دو بخش بوده که بخش اول آن مربوط به سيستم کنترل خودکار قطار شامل نصب تجهيزات کنارخط، داخل اتاق در ايستگاه ها و روي لکوموتيو است. بخش دوم نيز مربوط به نوعي از تقسيم بندي فواصل بين دو ايستگاه، موسوم به «بلاک بندي» است.
مديرکل ارتباطات و علائم الکتريکي راه آهن با بيان اينکه فاز نخست اين طرح با پيشرفت فيزيکي 25 درصد و براساس استانداردهاي اروپايي در محور تهران- مشهد در حال اجراست گفت: تجهيز 300 دستگاه ترن ست و محورهاي بافق– بندرعباس و درود– انديمشک به اين سيستم در دستورکار راه آهن است.
ابراهيمي لامع افزود: براي ارتقاء کيفيت پروژه، قرارداد مشاوره و نظارت با يک شرکت ايراني به همراه شرکت آلماني Tewet  به عنوان مشاور خارجي امضاء شده است.
وي ابراز اميدواري کرد: فاز نخست اين طرح در دهه فجر امسال به بهره برداري رسيده و پس از تجهيز ترن ست ها، تمامي لکوموتيوهاي کشور با اين سيستم تجهيز شوند.
گفتني است سيستم ATC  ازجمله به روزترين فناوريهاي صنعت حمل نقل است که کشورهايي نظير آلمان از اين سيستم براي بالا بردن ميزان جابجايي مسافران و افزايش حمل بار داخلي و ترانزيت استفاده مي کنند. طرح راه اندازي سيستم ATC و تجهيز ناوگان ريلي ايران به اين فناوري، با سرمايه گذاري 31 ميليون يورويي راه آهن جمهوري اسلامي ايران و مشارکت شرکت مهاران از سال 1385 کليد خورد که پس از بازگشايي اعتبار اسنادي پروژه در سال 88، عمليات اجرايي آن در فاز نخست و در محور تهران – مشهد آغاز شد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

18 روز از اعتصاب كارگران متروي اهواز گذشت!
مديرعامل سازمان قطار شهري اهواز:
بانك عامل تعهد شهرداري اهواز براي تامين فاينانس را نمي‌پذيرد

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز
سرويس: استان‌ها

مديرعامل سازمان قطار شهري اهواز گفت: پروژه قطار شهري اهواز مشكل مالي نداشته است؛ اگر پيمانكار از شركت‌هاي ديگر بدهكار است، كارفرما نمي‌تواند بدهي او را پرداخت كند.

عباس هلاكويي در گفت‌ وگو با خبرنگارخبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، منطقه خوزستان، اظهار كرد: اداره كار و امور اجتماعي خوزستان در حال انجام پيگيري‌هاي لازم و استعلام از نماينده كارگران شركت كيسون و دريافت ليست كارگران است. با دريافت ليست كارگران و محاسبه ميزان طلب آنها، حقوق‌شان به طور مستقيم از سوي كارفرما پرداخت مي‌شود. البته پيمانكار همچنان اعلام مي‌كند كه با پرداخت حقوق كارگران كاري پيش نمي‌رود و مشكلي حل نمي‌شود.

هلاكويي تصريح كرد: كارهاي ابتدايي مربوط به تامين فاينانس پروژه انجام شده و مدارك آن كامل است، البته بانك تجارت كه بانك عامل پروژه است، تضمين شهرداري براي فاينانس قطار شهري را نمي‌پذيرد و اعلام كرده است كه علاوه بر تضمين دولت و شهرداري، نهاد ديگري هم بايد تعهد شهرداري اهواز را تضمين كند.

مديرعامل سازمان قطار شهري اهواز خاطرنشان كرد: ‌استاندار خوزستان در نامه‌اي به بانك تجارت خواستار موافقت بانك و انجام فاينانس قطار شهري شده است و بانك هم در پاسخ اعلام كرده كه وزير اقتصاد و امور دارايي بايد ابلاغ كند كه اگر شهرداري اهواز به تعهد خود در فاينانس پروژه عمل نكرد، بانك بتواند طلب خود از شهرداري را از طريق دولت دريافت كند.

وي ادامه داد: بانك تجارت يك بانك خصوصي است و دولت نمي‌تواند به اين بانك دستور دهد كه فاينانس پروژه را تامين كند. بانك مركزي هم پيشنهاد داده كه بانك عامل پروژه تغيير يابد، ولي در صورت تغيير بانك، فاينانس پروژه چهارماه به تاخير مي‌افتد.

هلاكويي گفت: ‌ساده‌ترين راه براي حل مشكل فاينانس متروي اهواز اين است كه دولت تعهد شهرداري را تضمين كند و با اين نهاد كنار آيد؛ در صورتي كه اين مشكل حل شود، فاينانس متروي اهواز مهرماه تامين خواهد شد.

وي يادآور شد: رييس جمهور پيگير موضوع است و به وزير اقتصاد و دارايي و شوراي عالي اقتصاد براي حل مشكل تذكر داده است، ولي بانك تجارت استنكاف مي‌كند.

به گزارش ايسناي خوزستان، كارگران پروژه قطار شهري اهواز در اعتراض به تاخير پنج‌ماهه در پرداخت حقوق، از روز پنجم شهريورماه دست از كار كشيده‌اند

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

 

سه شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۰۹

دستفروشان مترو جمع آوری می‌شوند

فرمانده یگان انتظامی مترو پایتخت از جمع آوری دست فروشان داخل مترو به ویژه کودکانی که در داخل واگن قطارها اقدام به فروش اجناسی مثل دستمال، فال و ... می کنند خبر داد.

به گزارش مهر، سرهنگ "مجتبی فخاری " فرمانده یگان انتظامی مترو پایتخت  از جمع آوری دست فروشان داخل مترو علی الخصوص کودکانی که در داخل واگن قطارها اقدام به فروش اجناسی مثل دستمال ، فال و .. می کنند، خبر داد.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: این کودکان اغلب در قالب دست فروش اقدام به تکدی گری می کنند که در این خصوص تاکنون چندین نفر از این افراد جمع آوری شده و به شهرداری و بهزیستی تحویل داده شدند.

وی ضمن بیان این مطلب از شهروندان خواست که از کمک به متکدیان و خرید، از دست فروشان داخل مترو جدا خودداری کنند ، زیرا بسیاری از آنها ، روزانه مبالغ زیادی را در پوشش مظلوم نمایی و برانگیختن حس ترحم افراد جمع آوری می کنند. در حالیکه ممکن است عده ای این افراد را برای انجام کارهای خلاف نیز اجیر کرده باشند.

فرمانده یگان انتظامی مترو پایتخت بیان داشت : شهروندان در صورت مشاهده هر گونه جرایم می توانند گزارشات خود را با ماموران مستقر در ایستگاه های پلیس و حراست داخل مترو ارایه دهند و یا با شماره تلفن 48987272 مرکز فرماندهی و کنترل یگان انتظامی مترو تماس بگیرند.

این مقام مسوول در خاتمه تصریح کرد : ماموران با کسب گزارشات مردمی چه به صورت حضوری و یا تلفنی ،سریعا به محل مراجعه کرده و در کوتاهترین زمان ممکن به آن رسیدگی می کنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

ترافيك شديد در تهران به علت خرابي مترو

در پي نقص فني خط 2 مترو تهران در روز دوشنبه و ترافيك شديد ناشي از آن در سطح شهر، مديرعامل شركت بهره‌برداري مترو تهران با بيان اينكه امسال هنوز يارانه بليت مترو تهران از سوي دولت پرداخت نشده است گفت: مترو تهران مشكل شديد مالي براي خريد قطعات و تعمير قطارهاي مترو داريم.

   علي محمد قلي‌ها روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به نقص فني سوزن ريل مترو در حد فاصل ايستگاه آزادي تا ايستگاه دانشگاه شريف علت توقف حدود يكساعته حركت قطارها در اين خصوص بوده است، افزود: بعد از رخ دادن اين اتفاق در ساعت 18 دوشنبه، تكنسين‌هاي فني سريعا به محل اعزام شدند و در حالي كه بر اساس نرم جهاني تعويض سوزن ريل چهار تا پنج ساعت زمان مي‌برد نيروهاي فني در 45 دقيقه مشكل را برطرف كردند تا قطارها به صورت عادي به سرويس‌دهي خود ادامه دهند.

 
وي با اشاره به هماهنگي صورت گرفته در زمان نقص فني خط 2 با شركت واحد اتوبوسراني تهران گفت: شركت مترو در خصوص اين مورد و موارد مشابه با شركت اتوبوسراني در ارتباط است به گونه‌اي كه بعد از رخ دادن نقص فني از طرف شركت اتوبوسراني براي جابجايي مسافران حدود صد دستگاه اتوبوس به محل اعزام شدند.
 
مديرعامل شركت بهره‌برداري مترو تهران با بيان اينكه در آن در ساعت بروز نقص فني روز دوشنبه ازدحام مسافران در مترو به دليل پيك سفرها طبيعي است، افزود: روزانه حدود دو ميليون نفر سفر از طريق مترو انجام مي‌شود لذا نقص حدود يكساعته در يكي از خطوط مي‌تواند موجب ازدحام شود.
 
قلي‌ها با اشاره به اينكه مترو نيز مانند ساير سيستم‌هاي حمل و نقلي است و بروز نقص فني در آن كاملا طبيعي است، گفت: دولت هنوز در سالجاري سهم خود را از يارانه‌هاي بليت به مترو تهران پرداخت نكرده است و با پولي كه از شهرداري دريافت مي‌كنيم تنها مي‌توانيم حقوق كاركنان مترو را پرداخت كنيم.
 
وي در خصوص نگهداري قطارهاي مترو گفت: زمان بهره‌گيري از قطعات قطارهاي مترو تهران مطابق با استانداردهاي جهاني است و تلاش مي‌كنيم كه اين استانداردها را اعايت كنيم ولي در حالي كه بايد قطعات يدكي مترو جايگزين شوند هنوز پولي از طرف دولت پرداخت نشده است و اگر اين پول كلا به مترو داده نشود نمي‌توانيم قطعات يدكي را به روز خريداري و تعميرات مورد نياز را انجام دهيم و نهايتا دچار مشكل مي‌شويم.
 
به گفته مديرعامل شركت بهره‌برداري مترو تهران، سن بهره‌برداري از برخي قطعات و قطارهاي مترو تهران به 12 سال نيز مي‌رسد.
 
وي با بيان اينكه در شرايط اضطراري از قطارهاي فوق‌العاده استفاده مي‌شود، افزود: وقتي يك قطار در خط مترو خراب مي‌شود اولين كاري كه بايد انجام داد اعزام قطار امدادي و خروج قطار خراب شده از ريل است.
 
مديرعامل شركت بهره‌برداري مترو تهران در خصوص تمهيدات پيش‌بيني شده براي بازگشايي مدارس نيز به ايسنا گفت: براي اول مهرماه هفت رام قطار جديد وارد سيستم حمل و نقل مترو تهران خواهد شد كه اميدواريم با اين تقويت صورت گرفته بتوانيم بخشي از حجم بالاي مسافر پيش‌بيني شده براي اول مهر ماه را پاسخگو باشيم.
 
وي خاطرنشان كرد: بر اساس اعلام قبلي استفاده دانش‌آموزان و دانشجويان در هفته اول مهرماه از مترو با ارايه كارت شناسايي رايگان خواهد بود.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

نيكزاد تشريح كرد: سياست جديد براي اجراي پروژه‌هاي وزارت راه
وزير راه و شهرسازي گفت: براي برقي‌كردن مسير ريلي تهران ـ مشهد با يك شركت براي سرمايه‌گذاري به صورت BOT مذاكره كرديم كه كار در حال انجام است.
مهندس علي نيكزاد در گفت‌وگو با خبرنگار راه خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) در پاسخ به اين سوال كه آيا برقي‌كردن محور ريلي تهران ـ مشهد هم‌چنان درگير و دار برگزاري مناقصه است؟ گفت: خير، براي برقي‌كردن تهران ـ مشهد را يك شركت توانمند آمده كه به صورت BOT انجام دهد.

معاون وزير راه و شهرسازي ادامه داد: سياست ما اين است كه از پول‌هاي دولتي كنار بياييم، راه را به مردم بدهيم خودشان طراحي، ساخت و بهره برداري را انجام دهند زيرا زماني كه 50 كار را شما انجام دهيد، 50 سال بهره‌برداري و تعميرات با خودت است و اگر زيرسازي را بد انجام دهي مسوول خودت هستي.

به گزارش ايسنا حدود 8 سال از مطرح شدن طرح برقي كردن مسير تهران ـ مشهد و حدود 5 سال از تصويب آن مي‌گذرد. اولين بار در آبان ماه 1387 از ميان 20 شركت توانمند اعلام شده براي اجراي اين پروژه، برنده مناقصه معرفي و پس از مدتي مناقصه با دخالت سازمان بازرسي باطل شد. سپس براي انتخاب سرمايه گذار كه بايد 85 درصد سرمايه را بياورد مناقصه جديدي برگزار شده است
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

مشكل تردد قطارها در خط دو مترو برطرف شد
اين مشكل حدود ۴۵ دقیقه مانع تردد قطار از ايستگاه امام علي تا صادقيه شده بود.
ايسنا: مدير كل روابط عمومي شركت بهره برداري متروي تهران از حل مشكل در تردد قطارهاي خط دو مترو خبر داد و گفت: هم‌اكنون تردد قطارها در هر دو سمت خط دو مترو به حالت عادي بازگشته است.

مقدم، با بيان اين‌ كه مشكل پيش آمده در حركت قطارهاي خط دو به دليل نقص فني در سوزن ايستگاه آزادي ايجاد شده بود، افزود: اين مشكل حدود يك ساعت مانع تردد قطار از ايستگاه امام علي تا صادقيه شده بود.

وي با بيان اين‌كه هم‌اكنون اين مشكل به طور كامل برطرف شده است، تاكيد كرد: در حال حاضر هيچ مشكلي در تردد قطارهاي خطوط مختلف وجود ندارد.

مشكل به وجود آمده در حركت قطارهاي خط دو متروي تهران موجب ازدحام جمعيت و اختلال در ساير خطوط مترو نيز شده بود، به طوري كه مردم در برخي ايستگاه‌ها به دليل ازدحام ناچار به خروج از ايستگاه شدند و و تلاش آن‌ها براي استفاده از خط يك اتوبوس تندرو BRT به دليل ازدحام شديد جمعيت در ايستگاه بي آر تي بي نتيجه ماند.

بر اساس مشاهدات عيني خبرنگار ايسنا ازدحام جمعيت در برخي ايستگاه هاي خط يك بي آر تي همچنان ادامه دارد
 
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

قطار زندگی مهندس مترو از ریل خارج شد

خبرگزاری فارس: زنی در دادگاه خانواده گفت: شوهرم مهندس مترو است و بیش از هر چیزی شغلش برایش اهمیت دارد و عشق مرا نادیده می‌گیرد.

خبرگزاری فارس: قطار زندگی مهندس مترو از ریل خارج شد

به گزارش خبرنگار حوادث باشگاه خبری فارس «توانا»، زنی با مراجعه به دادگاه خانواده 2 (ونک) دادخواست استرداد جهیزیه خود را به قاضی غلامرضا احمدی دادرس شعبه 269 این مجتمع قضایی خانواده ارائه کرد.

این زن با بیان اینکه شوهرم را دوست دارم ولی او مرا نمی‌خواهد، اظهار داشت: شوهرم مرد مهربانی است و زمانی که برخی از رفتار‌ها از او سر می‌زد، گویی متعلق به او نبود؛ در واقع باور نمی‌کردم که شوهرم این برخورد‌های پرخاشگرانه را داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه یک سال است که با یکدیگر اختلاف داریم و از اسفند ماه دور از شوهرم زندگی می‌کنم، ادامه داد: شوهرم به دفعات اعلام می‌کرد که من را نمی‌خواهد و خواهان جدایی از من است.

زن در مقابل قاضی احمدی بیان کرد: شوهرم با این کار‌های خود مرا مجبور به جدا زندگی کردن و دوری از خود کرده تا آزار نبیند؛ حتماً من نقاط ضعفی داشتم که شوهرم مرا نمی‌خواهد ولی هیچ‌گاه ضعف‌هایم را گوشزد نکرده است.

وی با بیان اینکه شوهرم مصرانه مرا نمی‌خواهد، اظهار داشت: حدود 4 سال از زندگی مشترکمان می‌گذرد و طی این سال‌ها شوهرم مرا درک نکرده است.

مرد 35 ساله در دادگاه خانواده حضور داشت و با بیان اینکه همسرم کل جهیزیه‌اش به اضافه مقداری از وسایل من را برده است، گفت: خوشبختانه فرزندی نداریم چرا که من هنوز به عشق همسرم اعتماد ندارم.

وی با بیان اینکه مهندس شرکت مترو هستم و همسرم حسابدار یک شرکت است، اظهار داشت: همسرم حرف و عملش یکسان نیست؛ در واقع در عمل عشقی به من ندارد ولی به زبان عاشق من است.

مرد ادامه داد: همسرم در پرونده مدعی است که من او را کتک می‌زنم و فحاشی می‌کنم و حتی ساعت 12 شب او را از خانه بیرون می‌کنم ولی در حال حاضر مدعی است که عاشق من است و من مهربان‌ترین مرد هستم.

قاضی احمدی بیان کرد: حرمت یکدیگر را نگه دارید و نصیحت مرا گوش داده و به زندگی مشترک بازگردید؛ وقتی جهزیه گرفته می‌شود، به مرور ستون‌های زندگی نیز متزلزل می‌شود بنابراین بهتر است گذشت داشته باشید.

قاضی بیان کرد: انسان جایز الخطاست و ممکن است لحظه‌ای غفلت کند ولی باید به او فرصت برای حبران داد و در زمان عصبانیت ممکن است هر کار و حرف ناشایستی پیش آید که باید خود را کنترل کرد.

وی در ادامه گفت: زن‌ها یک مقدار روی شوهر خود حساس هستند و علاقه زیاد آنها باعث می‌شود که مراقب شوهرشان باشند.

مرد بیان کرد: این که زنم تنها مرا برای خودش می‌خواهد، قابل تقدیر است و با این موضوع موافق هستم ولی همسرم در رفتارش یکی نیست و هر بار به یک شکل برخورد می‌کند.

وی ادامه داد: من شغل مناسبی دارم و در کارم نیز موفق هستم ولی همسرم مرا درک نکرده و فقط به من شک دارد بنابراین باید بعد از این‌ همه مدت که از همسرم دور بودم، کم کم تصمیم به طلاق بگیریم.

زن 31 ساله اظهار داشت: من بار‌ها به پای شوهرم افتاده و از او عشق و محبت را خواهان شدم ولی او هر روز بی‌عاطفه‌تر می‌شود؛ هیچ زنی از روی خوشبختی به دادگاه خانواده نمی‌آید.

قاضی احمدی، دادرس شعبه 269 مجتمع قضایی خانواده ونک، بعد از شنیدن اظهارات زن و مرد، آن دو را به مصالحه دعوت کرد و جلسه خاتمه یافت.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

معاون شهردار مشهد:
خط 3 قطار شهري آماده برگزاري مناقصه است

خبرگزاری فارس: معاون حمل و نقل شهردار مشهد گفت: در شرایط کنونی مطالعات خط سه قطار شهری به پایان رسیده و این پروژه آماده برگزاری مناقصه است.

خبرگزاری فارس: خط 3 قطار شهري آماده برگزاري مناقصه است

به گزارش خبر گزاری فارس از مشهد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، هوشنگ خندان‌دل در بازدید نمایندگان مشهد در مجلس شورای اسلامی از خط دو قطار شهری افزود: در صورت تامین اعتبارات و حمایت‌های مالی از سوی دولت، خطوط 3 و 4 قطار شهری مشهد به سرعت و بدون وقفه انجام می‌شود.
وی تاکید کرد: پایتخت معنوی ایرا ن به عنوان الگوی نظام باید دارای سیستم حمل و نقل به روز بوده تا راحتی و آسایش برای شهروندان و زائران هشتمین امام شیعیان حضرت رضا(ع) مهیا باشد.
خندان‌دل ادامه داد: پیش‌بینی‌های زیر بنایی در خط دو در ارتباط با حمل و نقل یکپارچه شهری صورت گرفته و توسعه حمل و نقل در بخش‌های مختلف سبب هم افزایی در حوزه حمل و نقل شهری می‌شود و راحتی و آسایش شهروندان و زائران را در پی‌دارد.
وی با بیان اینکه از نظر مالی پروژه خط 2 قطار شهری مشهد وارد مرحله سرنوشت‌سازی شده است، خاطرنشان کرد: برای انجام پروژه و به پایان رسیدن آن در زمانبندی معین شده لازم است افزون بر اعتبارات پیش‌بینی شده منابع مالی دیگری نیز در نظر گرفته شود.
خندان‌دل اظهار داشت: در راستای تامین اعتبارات مقتضی در انجام پروژه، کمک‌ها و حمایت‌های نمایندگان مردم مشهد در خانه ملت بسیار راهگشا و تاثیرگذار خواهد بود.
وی با بیان اینکه در ساخت ایستگاه‌ها و تاسیسات قطار شهری تمام تلاش شرکت قطار شهری مشهد بر ایجاد کمترین مزاحمت برای شهروندان برنامه‌ریزی شده است، خاطرنشان کرد: با وجود این مطلب باید در نظر داشت که ساخت تاسیسات زیربنایی نظیر مترو و قطار شهری تغییراتی را در سطح شهر به دنبال خواهد داشت.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

۳۰ زخمی به علت خارج شدن قطار از ریل در پاکستان
خارج شدن یک قطار مسافربری از ریل بعداز امروز شنبه در ایالت پنجاب در شرق پاکستان، باعث زخمی شدن ۳۰ نفر شد.
 ایرنا به نقل از منابع خبری محلی: این قطار که از شھر «لاھور» مرکز ایالت «پنجاب» پاکستان به سمت شھر «راولپندی» در حرکت بود در نزدیکی «سرای عالمگیر» از ریل خارج شد. 

یک مقام آگاه در راہ آھن پاکستان، جاری شدن سیل در مسیر خط آھن لاھور – راولپندی و جمع شدن گل و لای در اطراف خط آھن را دلیل اصلی خارج شدن قطار اعلام کرد. 

وی افزود بلافاصله پس اطلاع از وقوع این حادثه اکیپ ھای امداد و نجات با تجھیزات کامل از شھر راولپندی و شھرھای اطراف برای کمک و رسیدگی به وضعیت زخمی‌های این حادثه به محل اعزام شدند. 

خروج این قطار از مسیر راه آهن، برنامه حرکت قطارھا در مسیر راولپندی به لاھور و بالعکس را مختل کرد. 

کار‌شناسان معتقدند استفاده وزارت راہ آھن پاکستان از قطارھای قدیمی انگلیسی در حمل و نقل مسافران، موجب وقوع اینگونه حوادث می‌شود. 

تاخیر در زمان رفت و آمد قطار در پاکستان به ویژه در روزھای پایانی هفته و ایام تعطیل از مشکلات اساسی مسافرین در این کشور است
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

مديرعامل شرکت بهره‌برداري قطار شهري مشهد:
دو رام قطار از 27 شهريور وارد خط مي‎شود
محموله بعدي واگن‌ها تا نيمه مهر به بندرعباس مي‎رسد

خبرگزاري دانشجويان ايران - مشهد
سرويس: استان‌ها

مديرعامل شرکت بهره‌برداري قطار شهري مشهد گفت: با ورود محموله جديد واگن‌هاي قطار شهري به شهر مشهد که شامل پنج واگن است، دو رام قطار از 27 شهريور ماه وارد خط سرويس‌دهي مي‌شود.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) - منطقه خراسان - مسعود بيژني با بيان اين‌که دو رام قطار از 27 شهريور در خط قرار مي‌گيرد، ادامه داد: با ورود محموله جديد واگن‌ها و آغاز به کار دو رام قطار جديد، سر فاصله زماني رسيدن قطارها به ايستگاه به 15 دقيقه کاهش مي‌يابد.

وي اظهار داشت: هم اکنون پنج رام قطار در خط سرويس دهي قطار شهري وجود دارد که با سرفاصله زماني 20 دقيقه به شهروندان خدمت ارائه مي‌کند.

بيژني با اشاره به همزماني رسيدن واگن‌ها به مشهد و شروع سال تحصيلي، خاطرنشان کرد: در آستانه بازگشايي مدارس و شروع به کار قطارهاي جديد، سرويس دهي مناسبي به دانش‌آموزاني که در مسير تردد قطار شهري هستند، داده مي‌شود.

مديرعامل شرکت بهره‌برداري قطار شهري مشهد با بيان اين‌که هم اکنون 20 هزار نفر در روز با استفاده از 5 رام قطار و سرفاصله زماني 20 دقيقه در شهر جابه‌جا مي‌شوند، تصريح کرد: پيش‌بيني مي‎شود با شروع سال تحصيلي و افزايش دو برابري تقاضاي سفر تا بيش از 40 هزار نفر در روز از اين سامانه استفاده کنند.

بيژني با اشاره به اين موضوع که محموله بعدي واگن‎ها نيز از بندر داليان چين، بارگيري و به سمت بند عباس در حال حرکت است، خاطرنشان کرد: طبق پيش‎بيني‎ها، محموله بعدي واگن‌ها تا نيمه مهر ماه به بندرعباس رسيده و به سمت مشهد ارسال مي‎شود.

وي يادآور شد: اميد است ظرف سه ماه آينده سرفاصله زماني رسيدن قطارها به ايستگاه از 15دقيقه به 10 دقيقه کاهش يابد.

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

4500 میلیارد ریال از بودجه قطار شهری پرداخت شد

معاون هماهنگی امور عمرانی وزیر کشور اعلام کرد: دولت برای تقویت و توسعه پروژه های قطارشهری کشور چهار هزار و پانصد میلیارد ریال از بودجه قطار شهری 9 کلان شهر را پرداخت کرد.

 به گزارش خبرنگار مهر، حمید رضا ارشادمنش با بیان این که به منظور تقویت و توسعه پروژه های قطارشهری در کشور، قسط دوم تخصیص 6 ماهه اول بودجه قطارشهری  9 کلان شهر تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، اهواز، شیراز، کرج، قم و کرمانشاه در سقف 45 درصد، بالغ بر حدود 4 هزار و 500 میلیارد ریال در وجه ذی حسابی شهرداری های مربوطه تامین و توسط خزانه پرداخت شد، گفت: پرداخت 5 درصد از پیش پرداخت سهم فاینانس اعطائی ویژه دولت برای تامین قطارها و واگنهای مترو در سه کلانشهر اهواز، کرج و تهران است ازالزامات است.

وی ابراز امیدواری کرد: شهرداریهای مربوطه در واگذاری و تکمیل سهم 50 درصدی قانونی خود به شرکتهای مترو مربوطه اقدام کنند.

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

معاون هماهنگي امور عمراني وزير كشور:
دولت 4500 ميليارد ريال ديگر براي توسعه قطار شهري در كشور پرداخت كرد

خبرگزاری فارس: معاون هماهنگي امور عمراني وزير كشور گفت: به منظور تقويت و توسعه پروژه‌هاي قطارشهري در كشور، قسط دوم تخصيص شش ماهه نخست بودجه قطار شهري‌هاي 9 كلانشهر كشور پرداخت شد.

خبرگزاری فارس: دولت 4500 ميليارد ريال ديگر براي توسعه قطار شهري در كشور پرداخت كرد

به گزارش خبرگزاري فارس، حميدرضا ارشادمنش اظهار داشت: به منظور تقويت و توسعه پروژه‌هاي قطارشهري در كشور، قسط دوم تخصيص شش ماهه اول بودجه قطارشهري هاي 9 كلانشهر تهران، مشهد، اصفهان،تبريز،اهواز،شيراز،كرج،قم و كرمانشاه در سقف 45 درصد، بالغ بر حدود 4500 ميليارد ريال در وجه ذيحسابي شهرداري هاي مربوطه تامين و توسط خزانه پرداخت شد. 

وي ادامه داد: از الزامات آن پرداخت، 5 درصد از پيش پرداخت سهم فاينانس اعطايي ويژه دولت براي تأمين قطارها و واگن‌هاي مترو در 3 كلانشهر اهواز، كرج و تهران است.

 معاون هماهنگي امور عمراني وزير كشور ابراز اميدواري كرد كه شهرداري‌هاي مربوطه در واگذاري و تكميل سهم 50 درصدي قانوني خود به شركت‌هاي مترو مربوطه ،تسريع كند.

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

قلی ها:

تبدیل فضای مترو به فضایی فرهنگی و هنری
 75 درصد از مسافران مترو از کارت بلیت استفاده می کنند
 

مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه گفت: فعالیت های متنوع فرهنگی و هنری در مجموعه ایستگاه های مترو در دست اجراست و تلاش داریم تا فضای مترو را به فضایی فرهنگی و هنری تبدیل کنیم.

مهندس علی محمد قلی ها در گفتگو با خبرنگار" تهران سما" با بیان این مطلب اظهار کرد: احداث سالن های تاتر و سینما و برگزاری نمایشگاه های هنری از جمله اقداماتی است که در دستور کار قرار دارد و شورای فرهنگی مترو با جدیت انجام فعالیت های فرهنگی و هنری را دنبال می کند.

وی ادامه داد: تلاش شده که از فضاهای موجود در ایستگاه های مترو به بهترین شکل ممکن برای فعالیت های فرهنگی و هنری استفاده شود و در احداث ایستگاه های جدید نیز به تعبیه این فضاها  بیش از پیش توجه می شود.

مدیر عامل شرکت مترو تهران و حومه در ادامه در مورد استفاده از بلیت الکترونیک گفت: خوشبختانه شهروندان استقبال خوبی از بلیت های الکترونیک در مترو داشته اند، به گونه ای که استفاده از بلیت الکترونیک به 75 درصد رسیده است و نسبت به سال های گذشته میزان استفاده از بلیت های تک سفره نیز به شدت کاهش یافته است.

وی همچنین در مورد دستگاه های خودکار شارژ و فروش بلیت الکترونیک در ایستگاه های مترو گفت: در تلاشیم که تعداد دستگاه های خودکار شارژ و فروش بلیت الکترونیک در ایستگاه ها را به حدود 200 دستگاه برسانیم که اکنون تعدادی از این دستگاه ها در برخی از ایستگاه ها نصب شده و خوشبختانه مورد استقبال شهروندان نیز بوده است

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

به مناسبت آغاز سال تحصیلی؛
فاصله زمانی قطار شهري مشهد كاهش مي‌يابد

خبرگزاری فارس: مدیرعامل بهره‌برداری قطار شهری مشهد از کاهش فاصله زمانی رسیدن قطار به ایستگاه به 15دقیقه به مناسبت آغاز سال تحصیلی خبر داد.

خبرگزاری فارس: فاصله زمانی قطار شهري مشهد كاهش مي‌يابد

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، مسعود بیژنی اظهار داشت: محموله جدید واگن‌های قطار شهری وارد این شهر شده که 27 شهریور ماه با دو رام قطار شروع به سرویس‌دهی می‌کند.
وی ادامه داد: در آستانه بازگشایی مدارس و شروع به کار قطار جدید سرویس‌دهی مناسبی به دانش آموزانی که در مسیر تردد قطار شهری هستند داده می‌شود.
بیژنی با بیان اینکه هم اکنون 20هزار نفر در روز با استفاده از پنج رام قطار و سرفاصله زمانی 20 دقیقه در شهر جابه‌جا می‌شوند، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود با شروع سال تحصیلی و افزایش دو برابری تقاضای سفر تا بیش از 40 هزار نفر در روز از این سامانه استفاده کنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

برخورد با قطار در قزوین دو کشته برجای گذاشت
دوشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۱۰
بی احتیاطی و برخورد یک مادر و دختر با قطار عبوری در مسیر شهر شریفیه قزوین دو کشته بر جای گذاشت.
مهر به نقل از شاهدان عینی: یک مادر ۲۹ ساله به همراه فرزند چهار ساله‌اش که عصر امروز قصد عبور از ریل قطار را در محدوده شهر شریفیه قزوین را داشت با گیر کردن پای مادر در بین تراورس‌های ریل راه آهن متاسفانه قطار عبوری در این مسیر با آن‌ها برخورد کرد و هردو جان باختند.

از سال ۸۸ تاکنون هشت نفر از اهالی شهرهای اطراف ریل راه آهن در استان قزوین در اثر برخورد با قطار کشته شده‌اند
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

در پي عدم دريافت مطالبات خود؛
اعتصاب كارگران قطار شهري اهواز هنوز ادامه دارد

خبرگزاری فارس: با گذشت ۹ روز از اعتصاب کارگران قطارشهری اهواز، هنوز خواسته این کارگران مبنی بر دریافت مطالبات خود محقق نشده است.

خبرگزاری فارس: اعتصاب كارگران قطار شهري اهواز هنوز ادامه دارد

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، بیش از ۴۰۰ کارگر قطار شهری اهواز در اعتراض به عدم پرداخت هفت ماه حقوق خود از ششم شهریور ماه دست از کار کشیدند. با وجودی که ۹ روز از اعتصاب کارگران و تعطیلی کارگاه‌های قطار شهری می‌گذرد، تاکنون برای حل مشکل این کارگران اقدام عملی صورت نگرفته است.
در هفته گذشته کمتر از حقوق یک ماه کارگران قطار شهری اهواز پرداخت شد این در حالیست که این کارگران برای بازگشت به کار، هنوز بر خواسته خود که دریافت دستمزد حداقل پنج ماه است تاکید می‌کنند؛ اما گویا حقوق این کارگران در میان اختلافات مدیران سازمان قطارشهری اهواز و شرکت کیسون (مجری طرح و پیمانکار) گم شده است.
مدیر کل سیاسی، تقسیمات کشوری و انتخابات استانداری خوزستان‌ امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اهواز در این باره، با اشاره به توافق صورت گرفته با انصاری مدیرعامل شرکت کیسون (مجری طرح قطارشهری اهواز) اظهار داشت: در هفته گذشته توافق شد که این شرکت فعلا حقوق دو ماه کارگران را بپردازد تا برای مابقی مطالبات کارگران تصمیم‌گیری شود.
حمید قناعتی افزود: با توجه به فرارسیدن تعطیلات عید فطر قرار شد حقوق کارگران در نخستين روز کاری هفته جاری یعنی روز شنبه به حساب کارگران واریز شود.
وی با تاکید بر اینکه این شرکت باید به تعهدات و توافقات خود عمل می‌کرد، تصریح کرد: اما به نظر می‌رسد مجری طرح برای عمل به این توافقات تعلل می‌کند.
به گفته وی، بر‌اساس مستندات ارائه شده از سوی سازمان قطار شهری اهواز، پیمانکار این طرح طلبی از کارفرما ندارد و پیمانکار هر چه سریع‌تر موظف به پرداخت مطالبات کارگران است تا مشکلات اجتماعی ایجاد نشود.
قناعتی اظهار داشت: روز گذشته جلسه‌ای در مورد حل مشکل کارگران مترو تشکیل شده که مصوبات آن در حال پیگیری است.

*مشكلات مالي پيمانكار قطار شهري
مجری طرح قطارشهری اهواز اما از توافقات صورت گرفته بین استانداری خوزستان و مدیرعامل شرکت کیسون (مجری و پیمانکار قطارشهری اهواز) مبنی بر پرداخت حقوق کارگران اظهار بی‌اطلاعی کرد.
بهرام محسنی گفت: اين شرکت‌ هنوز نتوانسته پولی برای اختصاص به کارگران تامین کند و به دلیل مشکلات مالی قادر به پرداخت حقوق کارگران نیست.
وی با اشاره به اینکه با گذشت شش ماه از سال بودجه ۸۰ میلیارد تومانی قطار شهری اهواز هنوز ابلاغ نشده است، افزود: سال گذشته نیز فقط 5.14 میلیارد تومان اعتبار به این پروژه اختصاص یافت که کفاف هزینه‌های طرح را نمی‌دهد.
محسنی با بیان اینکه ادعای طلبکار نبودن شرکت کیسون از سازمان قطارشهری نادرست است، اظهار داشت: گر چه قرار بوده که شرکت کیسون از فاینانسورهای طرح باشد، اما مراحل قانونی فاینانس بعد از پنج سال هنوز طی نشده و بر‌اساس قراردادهای موجود قرار است این پروژه فعلا به صورت ریالی اجرا شود، بر همین اساس سازمان قطارشهری باید اعتبار مورد نیاز را تامین کند.
به گفته وی، در صورت تخصیص اعتبار، قطعا حقوق کارگران قطار شهری اهواز نیز پرداخت می‌شود.

*مسئولان استان پاسخگوي كارگران نيستند
دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان نیز در این باره گفت: اعتصاب کارگران قطارشهری اهواز در اعتراض به عدم پرداخت هفت ماه حقوق خود کماکان ادامه دارد.
آقایار حسینی افزود: با وجودی که ۹ روز از اعتصاب کارگران مترو می‌گذرد، اما تاکنون هیچ یک از مسئولان خوزستان پاسخگوی مشکلات کارگران کیسون نبوده‌اند و این موضوع بیانگر بی‌توجهی مسئولان استان به قشر کارگر است.
وی اظهار داشت: ظاهرا مشکلاتی بین سازمان قطار شهری اهواز و پیمانکار طرح وجود دارد که مشخص نیست حق با کیست، اما مهم اين است که در این میان تنها حق کارگران ضایع شده‌ و هیچکدام از مسئولان نیز پاسخگوی این مشکل نبود‌ه‌اند

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

قطار به شيراز نرسيد!

 

با وجود وعده‌هاي داده شده در خصوص افتتاح ايستگاه و باقي‌مانده مسير قطار شيراز - اصفهان در هفته دولت امسال از سوي مسوولان مختلف استان فارس، باز هم وعده‌ها بي‌سرانجام ماند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه فارس - تحقق پيدا نكردن وعده مسوولان در خصوص اتمام پروژه قطار شيراز- اصفهان از سوي نمايندگان مردم در مجلس، از سوي استاندار و نيز توسط مدير كل راه و ترابري فارس، تاكنون هيچ واكنشي از سوي رسانه‌ها نداشته است.

به گزارش خبرنگار ايسنا، عبدالله حسيني، معاون پيشين هماهنگي امور عمراني استانداري فارس، در تاريخ 23 مرداد به رسانه‌ها اعلام كرده بود كه قطار شيراز- اصفهان جزو پروژه‌هايي است كه در هفته دولت سال 90 نهايي خواهد شد.

وي در آن زمان، اعلام كرده بود باقي‌مانده مسير راه‌آهن و ايستگاه قطار شيراز در ايام هفته دولت با حضور مسوولان كشوري و استاني افتتاح خواهد شد. وي در آن روز اعلام کرد که "حسين‌ صادق‌عابدين"‌، استاندار جديد فارس از مسوولان پروژه خواسته است هر سه روز يکبار گزارشي از روند اجراي آن به وي ارايه دهند.

حسيني، مشکل اصلي در مسير ورودي خط آهن به صدرا را اين چنين بيان كرده بود: مشكل در ساخت پل، عمده مسئله‌اي بود كه در مسير راه آهن در شهر صدرا وجود داشت که با تلاش‌هاي مسئولان اين پروژه در حال تكميل شدن است.

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري فارس با بيان اين‌که ساخت راه آهن شيراز- اصفهان از لحاظ فيزيکي پيشرفت بسيار خوبي داشته است، خاطرنشان کرده بود: در هفته دولت، ايستگاه راه آهن شيراز – اصفهان در شهر شيراز و مسير باقيمانده از اين پروژه افتتاح خواهد شد.

براساس اين گزارش بعد از اعلام زمان توسط معاون پيشين استانداري فارس، وزير راه و شهرسازي نيز در حاشيه بازديد از ايستگاه قطار شيراز در جمع خبرنگاران با اقرار به‌اين‌كه افتتاح اين پروژه قبل از تكميل آن اشتباه بوده است، هفته دولت سال 90 را زمان اتمام و كامل شدن پروژه اعلام كرده بود.

"علي‌ نيكزاد" گفته بود: استفاده کامل از خط آهن شيراز به اصفهان از درخواست‌هاي مردم استان فارس است که در اين راستا تمامي تلاش‌هاي لازم صورت گرفته است؛ قرار است اين ايستگاه در هفته دولت افتتاح شود.

وي ادامه داد: تمام خط، مورد بازديد و تاييد قرار گرفته و ساخت هفت کيلومتر باقيمانده از اين مسير که به دليل برخي از مسائل اجرايي نشده بود، در حال انجام است؛ در حال حاضر کار ساخت و نصب پل‌هاي اين هفت کيلومتر انجام مي‌شود.

وزير راه و شهرسازي با بيان اين‌که اکثر کارهاي ساخت و راه اندازي ايستگاه شيراز به اتمام رسيده است، گفت: کارهاي سازه‌اي و نازک کاري اين ساختمان به پايان رسيده و از سويي محل استقرار قطار در ايستگاه نيز در حال تکميل شدن است.

نيکزاد يادآور شد: هر چند که افتتاح نيمه تمام اين خط اشتباه بود اما در تلاشيم هرچه سريعتر خط را براي سرويس دهي کامل به مردم استان آماده کنيم.

البته حسين فدايي، مدير كل راه و ترابري استان فارس نيز در اين خصوص گفته بود: با صرف تلاشي شبانه‌روزي و متمركز كردن اعتبارات و نيروي انساني و تجهيزات، كوشش مي‌كنيم راه‌آهن شيراز- اصفهان در هفته دولت رسما افتتاح شود.

وي نيز در جمع خبرنگاران با اشاره به بازديد معاون وزير راه و شهرسازي از اين پروژه، عنوان كرده بود: هم‌اينك پيمانكار پروژه به صورت سه شيفت در حال كار است.

فدايي با بيان اين‌كه ساخت ايستگاه قطار در شهر صدرا به اتمام رسيده است، گفت: كار تكميل هفت كيلومتر باقي‌مانده مسير و پل واقع در صدرا نيز مراحل پاياني را طي مي‌كند و اميدوار هستيم در يكي از روزهاي هفته دولت با حضور مسوولان ارشد دولتي، رسما بهره‌برداري كامل از اين مسير اعلام شود.

به گزارش ايسنا، اين سومين بار پس از افتتاح رسمي اين پروژه در سال 87 است كه مسوولان وعده تكميل و افتتاح آن را به مردم مي‌دهند اما وعده آنان به‌علتي، عملياتي نمي‌شود.

ظرف سه‌سال گذشته، در ايام مختلف سال، چه در هفته دولت و چه در ايام‌ دهه فجر، مسوولان فارس، تاريخي را براي تکميل و افتتاح کامل راه‌آهن شيراز- اصفهان اعلام کرده‌اند، روندي که با آمدن استاندار جديد فارس همچنان ادامه دارد؛ وعده‌هاي بي‌سرانجامي كه موجب بي‌اعتنايي مردم شده است؛ زماني كه خبرنگار ايسنا از شهروندان در اين خصوص سوال كرد، اغلب بي‌تفاوت گذشتند و پاسخي ندادند و برخي نيز با لبخندي از مزاح بودن اين وعده‌ها گفتند و برخي ديگر با ناراحتي از اين‌كه نمي‌توان به همه وعده‌ها به خصوص در زمينه افتتاح قطار اعتماد داشت، گفتند.

برخي كارشناسان مسايل اجتماعي، اين واكنش‌ها را ناشي از حركت جامعه به سمت بي‌اعتمادي ارزيابي مي‌كنند و معتقدند يك مسوول زماني بايد قولي را به مردم بدهد كه توان اجراي آن را در هر حالتي داشته باشد. از سويي بيان مشكل به‌صورت شفاف به مردم از نگاه صاحب‌نظران مهم است كه بايد در هر مسوولي وجود داشته و تقويت شود.

به گزارش ايسنا، اولين‌بار راه‌آهن نيمه‌کاره شيراز- اصفهان، با سرو صداي فراوان در تاريخ سيزدهم خردادماه 1387 و در حاليکه امام‌جمعه جديد شيراز، استاندار فارس را در ميزباني چهار وزير و معاون اول رئيس‌جمهور همراهي مي‌کرد، افتتاح شد؛ آن‌زمان استاندار فارس، "محمدرضا رضا‌زاده" بود.

در آن روز يک گروه از خانواده‌هاي شهدا و تعدادي از خبرنگاران فارس براي يک زيارت يک‌روزه به مشهد مقدس اعزام شدند اما وقتي مسافت رفت را طي 48 ساعت پيمودند، از بازگشت با اين قطار پشيمان شدند.

بعد از آن، خط به حالت نيمه تعطيل درآمد و سيل انتقادها به سمت مسوولان استان سرازير شد اگرچه هيچ يک از مسوولان موضوع را قبول نداشتند و همه از امنيت مسير و تکميل بودن آن مي‌گفتند.

نخستين افتتاح با انعکاس رسانه‌اي عکس‌ها و گزارش‌هايي از وضعيت نامطمئن اين خط همراه بود؛ خط آهني که تنها مسير اصفهان تا اقليد آن قابليت بهره‌برداري داشت و  اگر چه هنوز  ايستگاه‌هاي اقليد و آباده هم کامل نشده بود.

بعد از آن "احمدزاده"، استاندار پيشين فارس اعلام کرد هر ماه يک گزارش از روند کار اين پروژه را از پيمانکار خواسته است. وي، مشکل را در تکميل ايستگاه اصلي شيراز و هفت کيلومتر در بخشي از مسير شيراز تا سعادت آباد دانسته و اعلام کرده بود که اميدوار است تا پايان سال 89 راه‌آهن، تکميل و بهره‌برداري از آن آغاز شود.

اما اين اتفاق هم حادث نشد، اگر چه در سال 89 معدود مسافراني با استفاده از اين خط آهن که براي بار دوم افتتاح مي‌شد، به فارس و شيراز آمدند، اما سرعت پايين و کيفيت نازل کابين‌هاي قطار به‌علاوه نبود ايستگاه‌هاي استاندارد و مناسب، انتقاداتي بود که به مسوولان در اين خصوص گفته مي‌شد.

موضوع خط آهن شيراز- اصفهان که در دوران سرپرستي "فرهاد سجادي" به عنوان استاندار فارس نيز به‌عنوان يکي از پروژه‌هاي تحت پيگيري او عنوان شده بود، همچنان با مشکل مواجه بود و تقريبا تمام مسوولان شيراز و فارس از اين پروژه بازديد کرده و هر يک وعده‌اي به مردم دادند، حال آنکه نماينده ولي فقيه در فارس و امام جمعه شيراز در يک موضع‌گيري تند، اعلام کرد به گمان تکميل بودن پروژه حاضر به حضور در مراسم افتتاح شده است.

اين موضع‌گيري در روز معارفه استاندار جديد از سوي رييس مجمع نمايندگان فارس در مجلس شوراي اسلامي، علني‌ شد.

"رضايي کوچي" که سخنراني‌اش تماما با انتقاد از تيم مديريتي استان فارس همراه بود، در آن روز يکي از نقاط ضعف احمدزاده، استاندار پيشين را ناتواني در تکميل يک ايستگاه راه‌آهن و هفت کيلومتر از مسير اين خط آهن که داراي مشکل است، بيان کرده بود.

امروز ديگر فارسي‌ها از بس به‌انتظار تكميل راه‌آهن، چشم به‌راه ماندند، خسته شده‌اند، فارسي‌هاي نجيبي كه در اين سال‌ها بيشترين حجم مشكلات را با صبوري تحمل كردند به‌اميد آنكه استان برخوردار اما در‌عين‌حال محرومشان، نقطه پايان بر سطور محروميت را ببيند، اما گويا اين قصه همچنان ادامه دارد

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

سمنان//زمان سفر با قطار از سمنان به مشهد 3 ساعت کاهش یافت

مديركل راه آهن شمال شرق گفت : با نصب سوزنهاي بتني در ايستگاه های راه آهن شمال شرق زمان سفر با قطار از سمنان به مشهد سه ساعت کاهش یافت

"محمد صادق برزنوني" در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود:بالا رفتن سرعت سير قطار تا 160 كيلومتر در ساعت از روي سوزن، كاهش و از بين رفتن شوك به مسافر در ايستگاه ناشي از تقليل سرعت و ضربات روي درز ريلهاي سوزن، از بين رفتن سر و صداي ناشي از حركت قطار روي تراورس هاي چوبي سوزن و آرامش مسافران را از جمله مزيت هاي نصب سوزنهای بتنی عنوان كرد.
وي افزود: بالارفتن امنيت و كاهش سوانح ريلي،كاهش زمان سفر در هر ايستگاه حدود پنج دقيقه و در كل مسير تهران - مشهد حدود سه ساعت، كاهش هزينه هاي تعمير و نگهداري ريل و سوزن،كاهش نيروي انساني ناشي از افتادگي و مشكلات ناشي از تراورس هاي چوبي سوزن،مكانيزه شدن نگهداري خطوط ريل و سوزنها از ديگر مزاياي اجرای اين طرح است .
وي كاهش فرسودگي ادوات ناقله ريلي، حفاظت از منابع طبيعي و محيط زيست به علت استفاده نكردن از چوب و مواجه نشدن با قطع درختان براي توليد تراورس چوبي، كاهش دوره تعمير و نگهداري خطوط ريلي، حذف درزهاي ريل سوزن و انبساط و انقباض ريل با جايگزيني وصله هاي شيميايي را از ديگر اهداف و مزيت هاي اين طرح ها عنوان كرد

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

وزیر کشور خبر داد
تأمین فاینانس 4 میلیارد دلاری برای توسعه قطار شهری
وزیر کشور از رشد 5 برابری واگذاری اتوبوس به شهرداری‌ها و تأمین مبلغ 4میلیارد دلار فاینانس برای توسعه قطار شهری سراسر کشور

به گزارش ایران،مصطفی محمدنجار به تشریح وظایف وزارت کشور پرداخت و اظهار داشت: مجموعه اقدامات عمرانی، انسدادی، تجهیزاتی و کنترل‌های اطلاعاتی برای ایجاد حریم امنیتی مرزهای کشور، در دوره اخیر بیش از 1200 درصد رشد داشته است. وی افزود: در حوزه سیاسی با توجه به برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در انتهای سال‌جاری ستاد انتخابات کشور را براساس قانون تشکیل داده‌ایم که کمیته‌های مختلف اجرایی آن نیز شکل گرفته است.

نجار ادامه داد: در اجرای قانون اساسی لایحه افزایش تعداد نمایندگان مجلس تدوین شده و هم‌اکنون در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است.

وی افزود: در دوره اخیر 62 شهرستان، 97 بخش و 138 شهر برابر قانون تأسیس شده است، ضمن این‌که 21 فرمانداری ویژه با وجود امکانات محدود ما و بدون توسعه تشکیلاتی راه‌اندازی شد.

 وزیر کشور به حوزه هماهنگی امور عمرانی کشور اشاره کرد و گفت: یکی از فعال‌ترین دوره‌ها را پشت سر گذاشته‌ایم، به عنوان مثال در امر توسعه حمل و نقل عمومی در شهرهای مختلف کشور، رشد 5 برابری واگذاری اتوبوس با واگذاری یارانه ای بیش از 15 هزار دستگاه و توسعه ناوگان مینی‌بوسرانی با اختصاص بیش از 7 هزار دستگاه و تأمین مبلغ چهار میلیارد دلار فاینانس برای توسعه قطار شهری شهرهای کشور و رشد 5 برابری اعتبارات آن را شاهد بوده‌ایم.

 وی همچنین افزود: بیش از 2 هزار و 330 میلیارد ریال بابت بلیت مترو و اتوبوس یارانه پرداخت کرده ایم، علاوه بر اینها در مجموع در کشور بیش از پنج هزار و پانصد میلیارد ریال به توسعه حمل و نقل عمومی کمک شده است و در سایر بخش‌های مرتبط با مسائل مختلف عمرانی شهرستان‌ها، فقط در سال 89 بیش از 22 هزار میلیارد ریال کمک دولت به شهرداری‌ها بوده است و در سال 90 هم این میزان رشد قابل توجهی خواهد داشت.

 وزیر کشور درباره مدیریت بحران در کشور گفت: کار ساخت و راه‌اندازی اتاق‌های مدیریت بحران در 24 استان کشور با اعتباری بالغ بر 36 میلیارد تومان آغاز شده که تاکنون بیش از 55درصد رشد فیزیکی داشته است. علاوه بر این بیش از یک میلیون و یکصد هزار واحد مسکونی در کشور در بخش روستایی مقاوم‌سازی شده‌اند که آثار این تلاش را در حوادث اخیر شاهد بوده‌ایم

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

اطلاعيـه شركت بهره برداري مترو

 خدمات رساني رايگان شركت بهره برداري متروي تهران به همشهريان گرامي در روز عيد سعيد فطر

 شركت بهره برداري راه آهن شهري تهران و حومه با آرزوي قبولي طاعات و عبادات شهروندان محترم در ماه مبارك رمضان به اطلاع مي رساند در دهمين سال خدمت رساني مترو به نمازگزاران عيد سعيد فطر و به منظور تسهيل در انتقال اين عزيزان به دانشگاه تهران، با بكارگيري كليه امكانات از ساعت 5:30 صبح روز عيد سعيد فطر در خدمت نمازگزاران محترم مي باشد. لازم به توضيح است براي اولين بار شهروندان گرامي مي توانند در روز عيد سعيد فطر از ايستگاه هاي خطوط 1 ، 2 ، 4 و 5 متروي تهران از ساعت 5:30 الي 22:30 به طور رايگان استفاده نمايند.

 ضمن اينكه از ابتداي صبح تا پايان مراسم نماز عيد سعيد فطـر سرفاصله حركت قطارها در خطوط 1 و 2 مترو حداكثر 4 دقيقه خواهد بود كه درصورت ازدحام جمعيت سـرفاصله زماني حركت قطارها با اعزام قطارهاي فوق العاده تا 3 دقيقه هم كاهش خواهد يافت. در خط يك متروي تهران ايستگاه‌هاي هفت تير، طالقاني و دروازه دولـت و در خط 2 ايستـگاه‌هاي ميـدان حر و شـهيد نواب صفوي نزديـك‌ترين ايستگاه‌ها به دانشگاه تـهران هستند و براي تردد آسـان تر همشهريان در مجاورت اين ايستگاه ها اتوبوس و ون مستقرخواهند شد تا مسـافران مترو بتوانند پس از خـروج از ايستگاه به دانشگاه تهران منتقل شوند. نزديكترين ايستگاه خط 4 مترو به دانشگاه تهران ايستگاه ميدان انقلاب اسلامي است و قطارها با سرفاصله زماني 6 دقيقه خدمت رساني خواهند كرد. لذا با توجه به سرفاصله زيادتر حركت قطارها در خط 4 توصيه مي نماييم همشهريان از ايستگاه هاي خطوط يك و دو استفاده نمايند. پس از پايان مراسم نماز عيد سعيد فطر حركت قطارها بر اساس جداول نصب شده در ايستگاه هاي خطوط مترو خواهد بود. 

از نمازگزاران ارجمند تقاضا مي شود با توجه به شلوغي قابل پيش بيني ايستگاه ها و قطارهاي مترو ضمن توجه به توصيه هاي ماموران مترو، به تدريج از ساعات اوليه صبح به ايستگاه هاي مترو مراجعه كنند. در پايان مراسم نيز نمازگزاران محترم مي توانند از قطارهاي مترو جهت بازگشت به مبادي اوليه استفاده نمايند. همچنين بر اساس هماهنگي هاي صورت گرفته با شركت واحد اتوبوسراني، همچون سال هاي گذشته اتوبوس هاي شركت واحد نسبت به جابه جايي نمازگزاران ارجمند از نقاط مختلف شهر تا تمامي ايستگاه هاي مترو و بالعكس اقدام خواهند نمود.
پيشاپيش فرا رسيدن عيد سعيد فطر، عيد پذيرش عبادات مومنان مخلص را تبريك و تهنيت عرض مي نماييم.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

  بهره برداري تمام وقت از ايستگاه شيخ الرئيس 

ايستگاه شيخ الرئيس روز شنبه، پنجم شهريور ماه 1390 با حضور دكتر قاليباف،‌شهردار تهران گشايش يافت. با گشايش اين ايستگاه، تعداد ايستگاه هاي فعال خط 4 متروي تهران به عدد 12 رسيد.

همچنين، ايستگاه شيخ الرئيس از روز يكشنبه، ششم شهريور ماه در چرخه بهره برداري تمام وقت قرار دارد و مسافران مترو مي توانند از ساعت 5:30 بامداد تا 22:30 شامگاه از طريق اين ايستگاه به شبكه متروي تهران دسترسي داشته باشند.

گفتني است كه ايستگاه شيخ الرئيس در خيابان پيروزي، تقاطع خيابان هاي امام علي (عليه السلام) و پيروزي واقع شده و از طريق اين ايستگاه، دسترسي ساكنان خيابان پيروزي، به ويژه مناطق چهارصد دستگاه و مهمات سازي، به شبكه متروي تهران فراهم آمد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

افتتاح یکی دیگر از ايستگاه های مترو تهران
هابيل درويش در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اينكه عمليات عمراني ايستگاه استاد معين از خط چهار نيز رو به اتمام است، اظهار كرد: ايستگاه استاد معين و پس از آن، ايستگاه پيروزي، در نوبت بعدي بهره‌برداري خواهد بود.

وي از بهره‌برداري هفت كيلومتر از خط سه مترو تا پايان سال جاري خبر داد و افزود: تمام طول مسير خط چهار مترو نيز، تا پايان سال به بهره‌برداري خواهد رسيد.

به گفته وي، ايستگاه ميدان وليعصر، ايستگاه تقاطع خيابان وليعصر با خيابان فاطمي و ايستگاه شهيد قنبر‌زاده در خيابان شهيد بهشتي از خط سوم امسال به بهره‌برداري خواهد رسيد.

درويش همچنين، با اشاره به ويژگي‌هاي منحصر به فرد ايستگاه تجريش متروي تهران نيز، اظهار كرد: اين ايستگاه به لحاظ فني و سختي كار با هيچ‌يك از ايستگاه‌هاي پيش از اين و يا ايستگاه‌هايي كه در برنامه‌ريزي‌هاي آتي پيش‌بيني شده است تفاوت دارد.

وي با بيان اينكه اين ايستگاه در دامنه البرز قرار دارد، افزود: به دليل شيب زياد زمين در اين محدوده،‌ به عمق 70 متري زمين رفته‌ايم و بايد انتقال سنگ‌هاي بزرگ سر راه و خاك حاصل از حفاري‌ها از طريق اين شفت 70 متري انجام شود.

مديرعامل شركت متروي تهران به وجود قنات‌هاي متعدد و آب‌هاي سطحي فراوان در اين محدوده نيز،‌ اشاره كرد و يادآور شد: بخشي از سختي كار نيز،‌ به هدايت آب‌هاي سطحي و حل مشكل قنات‌ها بازمي‌گردد كه در اين ايستگاه، بيش از همه ايستگاه‌هاي ديگر با اين مشكلات مواجهيم.

درويش زمان افتتاح ايستگاه تجريش را اوايل مهرماه،‌ پس از افتتاح سه ايستگاه يادشده عنوان كرد.

وي در خاتمه وعده داد كه با وجود دستگاه‌هاي حفاري (تي بي ام) علاوه بر حفاري 15 کيلومتر خط مترو که وعده احداث آن داده‌ شده، حفاري 20 کيلومتر ديگر از خطوط مترو براي بهره‌برداري در سال آينده، انجام شود
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  | 

بائوج لاهوتي:بازپرداخت تسهيلات مترو براي شهرداري مشکل است

خبرگزاري آريا - عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه در سال 90 براي مترو بودجه اختصاص نيافته گفت: در بودجه 90 براي مترو تسهيلات در نظر گرفته شده است که باز پرداخت آن به عهده شهرداري است و اين فشار زيادي را به شهرداري وارد مي‌کند.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از خانه ملت ، "مهرداد بائوج لاهوتي"در خصوص بودجه توسعه حمل و نقل شهري در سال 90 با بيان اينکه در بودجه 90 براي توسعه حمل و نقل شهري تنها 2ميليارد دلار تسهيلات در نظر گرفته شده است که بازپرداخت آن به عهده خود شهرداري است.
 نماينده مردم لنگرود در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه در بودجه سال 90چيزي به نام بودجه براي توسعه حمل و نقل عمومي درنظر گرفته نشده است، ادامه داد: مجلس در سال 89 مصوب کرده  بود تا بودجه مترو از حساب صندوق ذخيره ارزي پرداخت شود و باز پرداخت آن نيز به عهده خود دولت باشداما دولت با ايجاد تعلل در اجراي اين مصوبه مدت اجراي مصوبه را که از مصوبات قانون بودجه 89 بود به پايان رساند و آن قانون ديگر ضمانت اجرايي ندارد.
عضو کمسيون عمران مجلس تصريح کرد: آنچه دربودجه سال 90 براي توسعه مترو از حساب صندوق توسعه ملي تصويب شده است تسهيلات است که بازپرداخت آن به عهده خود شهرداري است و شهرداري اگر نخواهد مي تواند تسهيلات را نگيرد چون احتمالا باز پرداخت آن براي شهرداري مشکل خواهد بود .
لاهوتي گفت: شهرداري براي توسعه مترو موظف است 50 درصد از اعتبارات لازم را پرداخت کند و 50 درصد ديگر را دولت بايد بپردازد اما اگر قرار باشد تسهيلات را بگيرد و بازپرداختش به عهده خودش باشد فشار زيادي متوجه شهرداري مي شود.
وي با بيان اينکه عمل نکردن دولت به تعهداتش در قبال مترو ضربه سنگيني را به حمل و نقل عمومي زده است ،گفت: شهرداري از منابع خود مترو را توسعه داده و چاره اي جز اين ندارد اما دولت بايد نگاه خود را به مسئله مترو و حمل و نقل عمومي تغيير دهد و دغدغه مردم را درک کند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم شهریور ۱۳۹۰ساعت   توسط www.tehranmetro.blogfa.com  |